fbpx
Yukarı Kaydır
İletişim
Salih Omurtak Cad. Başak Danış Gold
İş Merkezi Ofis No: 62
iletisim@yenikafa.com
Tel: (0552) 647 59 58
Geleceğe Hazırlanıyoruz
Gelişen dünyanın tasarım, yazılım ve
pazarlama araçlarını sürekli takip ederek
kendimizi geliştiriyoruz

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret; elektronik ticaretin kısaltmasıdır yani e-ticarette mal ve hizmetler internet üzerinden satılır. 

İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ise e-ticaret kavramını şöyle açıklar:

Ticaret öncesi firmaların elektronik ortamda bilgilenmesi ve araştırma yürütmesi, firmaların elektronik ortamda buluşması, ödeme sürecinin yerine getirilmesi, taahhüdün yerine getirilmesi, mal veya hizmetin müşteriye teslimi, satış sonrası bakım, destek, vb. hizmetlerin temin edilmesi.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmak için öncelikle bir e-ticaret sitesi kurmalısınız. Hiç e-ticaret yapmamış ve bu konuda deneyimi olmayan firmalar veya girişimciler için mümkünse maliyeti az olan hazır altyapıları kiralamaları önerilir. Böylece hazır e-ticaret paketleri sayesinde kurulum, bakım, onarım, elektronik ödeme sistemi gibi işlemler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Daha sonra müşterilere sunulacak ürünlerin görsellerini siteye yüklemelisiniz. Ürün görsellerinin yanında ürün tanıtım metinlerini, açıklama ve fiyat bilgisini de eklemelisiniz. Ayrıca e-ticaret siteniz için sosyal medya hesapları açarak, web sitenize sosyal medya mecralarına direk bağlanılabilecek ikonlar yerleştirmelisiniz. Daha sonra içerik pazarlaması yapmak için blog açarak sunduğunuz ürünler ile ilgili kullanım kılavuzları, ürün bilgileri ve sektörel haberleri buraya ekleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesine Müşteriler Nasıl Gelir?

Eğer bilinen bir marka değilseniz, sitenizi arama motoru optimizasyonu (SEO), dijital reklamlar, Facebook, Instagram, Google+ gibi sosyal mecralar ile görünür kılmanız gereklidir. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir mağaza açtınız ancak ana caddede ve insanların sıklıkla önünden geçtikleri bir yerde değil de arka sokaklarda. İnsanlara ne sattığınızı ve nerede sattığınızı duyurabilmek için ana caddeye gidip bunun duyurusunu yapmanız gerekir ki insanları dükkanınıza çekebilesiniz ve satış yapabilesiniz.

İstanbul dijital ajans ve Çorlu dijital ajans olarak e-ticaret sitenize müşterileri getiriyoruz.

E-Ticaretin Yararları Nelerdir?

Satıcı iseniz;

 1. Her şeyden önce müşterileriniz size 7/24 ulaşabiliyor olur, eğer hali hazırda bir dükkan varsa ikinci bir şube gibi olur, hem de sabahın ikisinde bile açık bir şube.
 2. Müşterileriniz için belli bir dükkan alanında sunabileceğinizden çok daha fazla seçenek sunabilirsiniz.
 3. Sanal mağazalar, pek çok açıdan maddi yükü azaltır.
 4. Stok verisini tutabildiğiniz için ayrı bir stok yapmak zorunda kalmazsınız.
 5. Herhangi bir ofise ya da dükkana ihtiyaç duymadan satış yapabilirsiniz, ürün alıp satacaksanız depoya bile ihtiyaç duyulmaz.
 6. Aynı yerde bulunmadığınız insanlara, hatta dünyanın her yerinden insanlara ulaşılabilir olursunuz. Özellikle sosyal medyada veya SEO çalışmaları ile sattığınız ürünlerle ilgili bir yer edinebildiyseniz, mağazanızın en işlek caddede olduğunu bile hayal edebilirsiniz.
 7. Site istatistikleri, sitenize kaç kişi girdi, kaç kişi sepete ekledi, kaç kişi ürün almadan çıktı, kaç kişi hangi ürüne girdi takip edilebilir olduğu için çok daha iyi stratejiler belirleyerek satışlarınızı artırabilme imkanı sunar.
 8. Her şey ölçülebilir olduğu için pazarlama faaliyetlerinizin büyük ölçüde dönüşlerini sayısal olarak bilebilme imkanı sunar.  Örneğin 1.000 TL’lik reklam harcaması yaptım ve bu reklam sayesinde yaptığım ciro 10.000TL gibi…

Alıcı iseniz;

 1. İstediğiniz ürünleri almak için evden çıkmanıza gerek kalmaz, mobil bir cihaz veya bilgisayarla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz, hatta artık market alışverişleri bile online yapılabiliyor.
 2. Alacağınız üründe en uygun fiyatı bulmak için mağaza mağaza gezmeniz gerekmez.
 3. İhtiyacınız olan ürünle ilgili daha fazla seçenek arasından seçim yapma fırsatı bulursunuz.
 4. Almak istediğiniz ürünler ilgili eğer yapılmışsa yorumları inceleme fırsatı bulursunuz.
 5. Elektronik ortamda güvenlik ve bankacılık sistemleri entegre ve denetlenebilir hale geldiği için güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Daha iyi kullanıcı deneyimi için çerezleri kullanıyoruz.